Gerinccsatornaszűkületről általánosságban
A gerinccsatorna szűkület (stenosis canalis spinalis), mint kóros eltérés kialakulásában több tényező szokott közrejátszani.
Klasszikusan azt értjük e betegség alatt, hogy a gerinc elhasználódásából, túlterheléséből (más néven degeneratív folyamatokból) fakadóan a gerinccsatorna falait alkotó képletek deformációja, megvastagodása a csigolyák és a porckorongok által alkotott gerincoszlopon át húzódó gerinccsatorna beszűküléséhez vezetnek egy, vagy több ponton. A gerinccsatorna beszűkülése a csatornában húzódó idegelemek (ideggyökök vagy gerincvelő) megszorulásához, működési zavarához vezethetnek. A folyamat általában lassan alakul ki és lassan halad előre a tünetek kialakulását tekintve is.
Ez alól egy lényegi kivétel van, hogyha balesetből kifolyólag a már jelentős mértékben szűkült gerinccsatornában a szorongatott helyzetben levő gerincvelőt ér megfeszítés, megtöretés. Ugyanis ilyen esetben a gerincvelőt durva erőbehatások érhetik, mivel nincs tere úgymond hajlani, torzulni. Tehát a már szűk viszonyok közt levő gerincvelő a sérülés következtében tovább feszülve, szorulva súlyosan károsodhat (nyaki, háti szakaszon).
Az ágyéki és háti gerincszakaszon a gerinccsatornát szűkítő tényezők közt szerepelhetnek a porckorong károsodásból adódóan, a porckorong falának meggyengülésével a fal előboltosulása (kihasasodása), a csigolyatestek peremszélén való csontcsőrök képződése, a csigolyákat hátul összekötő kisízületek deformálódása, valamint a csigolya íveket összekötő sárga szalag megvastagodása. Az ízületek deformálódása, a csontcsőrök, csontkapcsok és a szalagvastagodás annak köszönhetőek, hogy a túlterhelésnek a szervezet igyekszik „ellenállni” próbál megerősödni, de egy szinten túl ez kórossá válik. A felsoroltakhoz csigolyák elbillenése, csavarodása, csúszása is hozzá járulhat.
A nyaki szakaszon hasonló folyamatok alakulnak ki, de ott színezheti a képet a csigolyatestek és porckorongok során hátul húzódó szalag menti durva csontosodás is.
Szűkítő tényező lehet a fentieknél ugyan jóval ritkábban daganat, illetve gyulladásos sarjszövet, gennygyülem, vérömleny, illetve a kisízületek tokjának hólyagos (cystas) elváltozása. Természetesen törés eredménye is lehet gerinccsatorna szűkület. Ezen ritkább okok kezelése az alább részletezettektől jelentősen eltérhet.
A gerinccsatorna átmérője a gerinc különböző szakaszain normálisan is változó, de ezen felül van, akinek születésétől fogva szűkebb az átlagosnál, ezt elsődleges gerinccsatorna szűkületnek (primer stenosis canalis spinalis) nevezzük. A degeneráció során kialakult szűkületet másodlagos gerinccsatorna szűkületnek (secunder canalis spinalis stenosis) nevezzük. Természetesen az elsődlegesen szűk csatorna esetében sokkal előbb alakulhat ki másodlagos szűkítő tényezők miatt tünet, panasz (azaz az elsődlegesre rárakódik a másodlagos szűkület).
Tünetek
Az ágyéki gerincszakasz szűkületei jellemzően egy vagy kétoldali farba, combba lesugárzó fájdalmakat, járás nehezítettséget, alsó végtagi zsibbadásokat okoznak. A járástávolság fokozatosan szokott beszűkülni, amit úgy kell elképzelni, hogy a probléma kezdetén akár pár km-et is meg tud tenni az illető, majd eljuthat oda, hogy csak pár métert képes már csak gyalogolni. A járást korlátozhatja a lépésekkel fokozódó alsó végtagokban fellépő fájdalom, zsibbadás vagy lehet a páciensnek olyan érzete, hogy nem tudja kontrollálni a lábait (tehát akar lépni, de képtelen rá). A járás távolság jellemzően hullámzóan változó, azaz egyik nap ennyi méter, másik napon pedig annyi méter lehet. Az alsó végtagi panaszokat jellemzően állás és járás provokálja. A panaszok előbb-utóbb a beteget megállásra és végül leülésre, guggolásra vagy előre hajlásra kényszerítik, mert ezen mozdulatok, testhelyzet változtatások enyhítik a panaszokat. Ha a páciens nem tud az említettek szerint testhelyzetet változtatni, akkor egyenes törzzsel való álláskor igen lassan enyhülnek csak a panaszok, azaz hiába álldogál.
Az alsóvégtagi panaszokhoz társulhat derékfájdalom, a panaszok felléphetnek fekve is (ülve nem jellemző). Végeredményben vezethet a gerinccsatorna szűkület impotenciához, vizelet és székletürítés kontrolljának zavarához, alsó végtagok izmainak erőtlenedéséhez, az alsó végtagok és gáttájék érzészavarához, érzéscsökkenéséhez is.
A háti és nyaki gerincszakaszon fellépő szűkületek tünetei alapvetően megfelelnek a nyaki és háti porckorongsérv tüneteinek (lásd porckorongsérv). Az általános tünettantól eltérő eredményű lehet a nyaki szakaszon az említett gerinccsatorna szűkület mellett fellépő trauma miatt bekövetkező gerincvelőkárosodás. Ugyanis ez esetben a szűkült viszonyok közt a gerincvelő nem tud „kitérni”, kielégítő mértékben hajlani, csavarodni és úgy nevezett centrális gerincvelő szindróma alakulthat ki, mely egy részleges gerincvelő károsodás. A centrális gerincvelő szindrómára az jellemző, hogy a lábak mozognak, de a karok nem vagy gyengültebben és a karokban fájdalmas érzésváltozás léphet fel. A felső végtagi izmok érintettsége és a felső végtagi érzészavar kiterjedése függ természetesen a sérülés magasságától. A gerincvelő súlyosabb sérülése vezethet az alsó- és felső végtagok, valamint a törzs izmainak gyengüléséhez, akár mozgáskieséséhez, érzészavarához.
Diagnosztika
A korszerű diagnosztika elemeit az ágyéki gerincszakasz mágneses rezonancia, azaz MRI (Magnetic Resonance Imaging), képalkotása, statikus és dinamikus, több irányú röntgenfelvételek és CT (computed tomography) vizsgálatok képezik első sorban. A különböző okú szűkületek elkülönítéséhez szükség lehet a CT és MRI vizsgálatra együttesen, mert a kettő kiegészíti egymást. Ezekhez társulhatnak az idegek működését értékelő elektrofiziológiai vizsgálatok, mint az EMG (elektromyographia), ENG (elektroneurographia). Az elektrofiziológiai vizsgálatok tulajdon képen az idegrendszer főbb elemeink az ingerültátvezetési képességeit vizsgálják.
Gyakori, hogy úgynevezett tandem szűkület lép fel pácienseknél, tehát akinél kivizsgálás során találnak az ágyéki szakaszon, annál találhatnak a nyaki szakaszon is (és fordítva).
A korszerű diagnosztika elemeit az ágyéki gerincszakasz mágneses rezonancia, azaz MRI (Magnetic Resonance Imaging), képalkotása, statikus és dinamikus, több irányú röntgenfelvételek és CT (computed tomography) vizsgálatok képezik első sorban. A különböző okú szűkületek elkülönítéséhez szükség lehet a CT és MRI vizsgálatra együttesen, mert a kettő kiegészíti egymást. Ezekhez társulhatnak az idegek működését értékelő elektrofiziológiai vizsgálatok, mint az EMG (elektromyographia), ENG (elektroneurographia). Az elektrofiziológiai vizsgálatok tulajdon képen az idegrendszer főbb elemeink az ingerültátvezetési képességeit vizsgálják.
Gyakori, hogy úgynevezett tandem szűkület lép fel pácienseknél, tehát akinél kivizsgálás során találnak az ágyéki szakaszon, annál találhatnak a nyaki szakaszon is (és fordítva).
Műtéti technika
Nyaki gerinc szakaszt illetően
A nyaki szakaszon kialakult másodlagos gerinccsatorna szűkület kezelésének különböző módjai lehetnek, melyek közül a választást számos tényező befolyásolja (pl. függ a szűkület hosszanti kiterjedésétől, attól, hogy a szűkítő tényező elől, hátul, vagy kombináltan áll-e fenn, hogy a nyak milyen ívű, a beteg milyen műtétet bír ki várhatóan, stb.).
Kiterjedt, azaz hosszan elnyúló, több porckorong magasságát, a csigolyatestek mögötti teret is érintő szűkületek esetén hátulról és elölről is fel lehet tágítani a gerinccsatornát, de mindkét irányú feltárásnak meg vannak az előnyei és hátrányai így komoly mérlegelést tehetnek az ilyen szűkületek szükségessé.
Hátsó tágítás
A hátsó tágításnak lényegében két eltérő módja van. Az egyik lehetőség a csigolyaívek eltávolítása (laminectomia), az azok közti szalagrendszer megszakításával. Ez amennyiben nem társul stabilizációval, és a nyaki gerincszakasz már kissé vagy lényegesen előre homorú (kyphotikus) úgy járhat később a nyaki deformáció fokozódásával, azaz a nyak előre még homorúbbá válhat. Az ilyen deformáció esélye kiegyenesedet nyaki szakasznál csekélyebb, de előfordulhat. Ha stabilizációt is végzünk, akkor megakadályozható a nyak említett deformációja, de a stabilizált szakaszon nem lesz többet mozgás és a rögzített szakasz alatt vagy felett, a merev és a mozgó szakasz találkozásánál, szomszédos szegmens szindróma alakulhat ki (következő porckorong és csigolyákat összekötő elemek mehetnek tönkre).
A másik módja a hátsó tágításnak a laminoplasztika. A laminoplasztikának több formája van, lényege, hogy a szükséges magasságban a csigolyaívek elvágásával és toldásával, vagy kihajtásával kerül megnövelésre, tágításra a gerinccsatorna átmérője. A hazánkban leggyakrabban alkalmazott módszer szerint egyik oldalon elvágásra kerülnek a csigolyaívek, és a csigolyaíveket kihajtjuk az ellen oldal felé, majd azokat kihajtott helyzetben rögzítjük. Ezzel a technológiával megőrizhető a csigolyaívek közti hátsó szalagrendszer (legalább részben), mozgó marad a gerincszakasz és a gerinccsatornában a gerincvelő is védett marad.
Laminoplasztika
Elülső tágítás
Elölről, ha a szűkület nem terjed túl lényegesen a porckorong magasságán a fej és a talp fele, és a szűkület elölről adódik, akkor egy a nyaki porckorongsérvnél leírt műtéti eljáráshoz hasonlóan a gerinccsatorna feltágítható (lásd nyaki porckorongsérv). Ha a szűkület a csigolya mögött is jelentős, akkor elölről a csigolyatest eltávolítása válhat szükségessé a szomszédos porckorongokkal együtt. Akár több csigolyatest eltávolítása is szükséges lehet, a szűkület hosszanti kiterjedésétől függően. Az eltávolított csigolyatest és porckorongok helyére csigolyapótló prothesis szokott kerülni, vagy csontblokk. A prothesisek lehetnek fém, műanyag alapanyagúak, a csont pedig származhat más emberből (elhunytból), úgy nevezett csontbankból, illetve a betegből magából (általában csípőlapátból kivágva). Ilyen esetekben egy elülső stabilizációval kerül kiegészítésre a csigolyatestpótlása, általában lemezes csavaros rendszerrel. Léteznek speciális prothesisek, melyek önmagukban csavarokkal rögzíthetőek és nem teszik szükségesé a lemezes rögzítést Az elülső felszabadítás során elérhető stabilitás mértékétől függően szükséges lehet az elülső rögzítést hátsó rögzítéssel kiegészíteni.
Nyaki gerincszakaszon látható többszörös gerinccsatornaszűkület
A C5-7 csigolyákat érintő szakaszon végig, mind a porckorongok, mind a C6 csigolya mögött látható gerinccsatornaszűkület a bal oldali MRI képen (oldal irányú kép), valamint a C3-4 csigolya közén, a porckorong magasságában szintén szűkület (nyilak mutatják a szűkületek helyét). A jobb oldali képen a szűkületek oldása utáni állapot látható CT felvételen. A C3-4 csigolya közén porckorong eltávolításával, annak helyére fix távtartó ültetésével és lemezes stabilizációval történt a szűkület megoldása, míg a kiterjedt szűkület esetében két porckorong és a köztük levő csigolyatest részleges eltávolításával, helyükre csigolyapótló prothesis implantációjával és szintén lemezes stabilizációval került megoldásra a szűkület.
A különböző műtéti opciók közül egyénre szabottan kell megválasztani a legmegfelelőbbet. Az említett technológiák kombinálhatók is.
Elülső és hátsó tágítás kombinációja
Az (a) MRI oldalképen három nyíl mutat az elnyúló gerinccsatornaszűkületre, mely döntően porckorongsérvekből és a csigolyatestek hátsó falán végig futó szalag megvastagodásából adódik, azaz a szűkítő tényezők főként a gerinccsatorna elülső oldalán állnak fent. Ezért elülső tágítás kapott első sorban szerepet (b) CT oldalképen nyíl mutat a feltágult gerinccsatornára. A kitágulást egyrészt dupla csigolyatest eltávolítással (szomszédos porckorongokkal együtt), illetve azok fölötti és alatti csigolyák ívének kihajtásával, laminoplasztikájával értük el. (c) röntgen képen látható a műtét végére kialakított elülső és hátsó rögzítés. Nyilak mutatnak a laminoplasztika során kihajtott csigolyaíveket az új pozíciójukban megtartó, apró csavarokkal rögzített lemezekre. (d) képen a szűkület egyik pontján, harántmetszeti kép mutatja MRI-n a durva szűkületet. A porckorongsérv (piros) által okozott gerincvelő (kék) kifli alakúra való összenyomódott állapota látható. (e) és (f) képen pedig a kihajtott csigolyaív és az azt rögzítő lemezek, csavarok láthatók.
A háti gerincszakaszt illetően
A háti szakaszon a gerinccsatorna szűkület önmagában ritkább, mint a nyaki, vagy ágyéki szakaszon. Itt is alapvetően fontos mérlegelni, hogy mi okozza a szűkületet. Tehát elég lehet egy csigolyaív eltávolítás, ezáltal hátulról lehet teret adni a gerincvelőnek, de szükségeltethet a porckorong eltávolítása is. Az előbbi esetben, tehát a csigolyaív eltávolításakor célszerű stabilizációt is végezni, mivel a csigolya ív eltávolításakor a hátsó szalagrendszer megszakad és az instabilitáshoz, a gerincgörbület (kyphosis) fokozódásához vezethet. A második esetet tekintve lásd a háti porckorongsérv fejezetet.
Ágyéki gerincszakaszt illetően
Fontos tisztázni, hogy a gerinccsatorna szűkülete csigolyacsúszással, instabilitással társul-e vagy sem.
Ha nem társul instabilitással, jelentős derékfájdalmakkal, akkor önmagában a gerinccsatorna feltágítása az első választás általában a műtéti lehetőségek közül. Ha instabilitás is társul a szűkülethez vagy a derékfájdalom hangsúlyos, esetleg domináló, akkor a gerinccsatorna feltágításán túl stabilizációval is társítjuk a műtétet (lásd csigolyacsúszás, gerincinstabilitás).
Régebben a gerinccsatorna szűkületét a csigolya ívének, illetve azt a szomszédos ívekhez kapcsoló szalagok eltávolításával kezelték, így hátulról tágítva fel a gerinccsatornát. Praktikusan a gerinccsatorna hátsó falát vették el. A csigolyaív eltávolítását laminectomiának hívják. Ez az eljárás valóban alkalmas kiterjedt gerinccsatorna feltágításra, kaliberének növelésére, de ugyanakkor a csigolyákat hátul összekötő, a gerinc stabilitásában jelentős szerepet játszó szalagrendszer megszakításával is jár, mely végül instabilitáshoz vezethet. Figyelembe véve, hogy maga a gerinccsatorna szűkület alapvetően a csigolyák közti instabilitás eredménye ez a műtéti technológia pedig instabilitást eredményez, így érthetővé válik, hogy ez a típusú műtét lehet, hogy csak rövidtávon hoz jó eredményt, de hosszú távon magába hordozhatja a sikertelenséget. Azért beszélünk feltételes módban, mert van, akinél mégsem jön létre nagyobb instabilitás és nem válik szükségessé újabb műtét.
Laminectomia
A fentiekből adódik, hogy a modern személet szerint vagy nem szabad ilyen durva mértékű csontos, szalagos rendszert károsító beavatkozást végezni, vagy a létrehozott instabilitás miatt a gerincet egyéb módon ismét stabillá kell tenni. A stabilizációt utóbbi esetben a csigolyák összekapcsolásával lehet elérni, melyre számos különböző technika létezik (lásd csigolyacsúszás, gerincinstabilitás). Sajnos a csigolyákat összekötő, fúziós műtéteknek is lehetnek hátulütői, így ezek alkalmazása is körültekintést igényel. Tökéletes megoldás sajnos egyelőre nincs.
Abban az esetben, ha nem kívánunk gerincstabilizációs műtét végezni, akkor általában lehetőség van egy olyan gerinccsatorna tágító műtétre is, mely esetében a gerinccsatorna hátsó elemeit (csigolya ív, íveket összekötő sárgaszalagok, deformált, megnövekedett ízületi részek) csak részben vesszük el, így minimalizálva a szöveti károsítást, a csigolyákat hátul összekötő csontos és szalagos rendszer lehetőség szerinti megkímélésével. Ilyen műtét esetében az ágyéki gerincszakaszon a gerinccsatornában található kemény agyhártya és az ideggyökök felett, illetve a csatorna két oldalán végzünk tágítást; csak egy oldalról hatolva be a gerinccsatornába. Ez esetben áthaladunk a középvonal felett, így az angol túl, vagy át a csúcson („over the top”) kifejezést alkalmazzuk, mely során részben ugyan elvékonyítjuk a csigolya ívet a gerinccsatorna felől, de így meg is őrizzük a csigolyaívek nyúlványai közt húzódó hosszanti szalagrendszer zömét. Sajnos ennek a műtéti technológiának az alkalmazásával sem lehet garantálni, hogy elkerülhető hosszabb távon egy gerincet rögzítő műtét, de van rá esély. Ugyanakkor ez a technológia lényegesen kisebb megterhelést okoz a páciens számára, így elesettebb állapotú beteg esetén is alkalmazható lehet, szemben egy gerincstabilizációs műtéttel.
Ágyéki gerinccsatorna szűkület oldását bemutató sematikus ábra, harántmetszetben
A képen egy ágyéki csigolya látható harántmetszetben. A bal ábrán a feltáró a műtéti terület közelében látható. A középső ábrán a feltárón keresztül megtörtént a gerinccsatorna egyik oldali feltárása. Jobb oldali ábrán pedig egyrészt látható a fúró a gerinccsatornában, ahogy az ellen oldal kerül feltágításra áthaladva a gerinccsatorna „tetején”, azaz túl a csúcson „over the top” módon. Végül pedig a mindkét oldalon feltágított gerinccsatorna került bemutatásra.
Túl a csúcson („over the top”) jellegű, minimál invazív gerinccsatorna feltágítása harántmetszeti képen
Ágyéki gerinccsatorna és szűkületének MRI képe:
A műtét előtti MRI képanyagsoron az első képen az ágyéki L3 és L4 csigolya közén kialakult gerinccsatorna szűkület ábrázolódik harántmetszetben. A második képen, oldalmetszetben mutat kék nyíl a gerinccsatornaszűkületre (a fehér hosszanti sáv a gerinccsatornában az agyvíz, a benne levő szürke szálak az idegrostok és szűkület felett pedig örvény jel). A harmadik képen kékkel kitöltve látszik a gerinccsatorna, míg a negyedik képen egy normál tágasságú gerinccsatorna került kékkel kiszínezésre. A normál átmérő és a beszűkült között a különbség jól látszik.
Műtét körüli időszak és lábadozás
A különböző gerincszakaszok oldásának műtét körüli időszakát és a lábadozását tekintve alapul vehetők az adott szakasz porckorongsérveinél leírtak, így lásd a megfelelő fejezetet (nyaki porckorongsérv, háti porckorongsérv, ágyéki porckorongsérv).
A hátsó nyaki gerinccsatorna feltágításakor, ha mozgásmegtartó a műtét, akkor nem szükséges nyaki rögzítő a műtét után.
Az ágyéki gerinccsatorna szűkületének oldását követően, ha az nem társul stabilizációval és a porckorongot nem érinti a műtét, akkor a porckorongsérv műtét utáni lábadozástól annyiban eltér a felépülés időszaka, hogy ülhet a beteg és szabadabban mozoghat, hajolhat.
Műtéti rizikók
1.) A nyaki gerinccsatorna szűkület műtétei esetén
a.) Az elölről való szűkület oldásnak rizikói tartalmukat tekintve egyeznek a nyaki porckorongsérv műtéti rizikóival (lásd nyaki porckorongsérv). Kiemelhető, hogy a csigolyatest, illetve az elmeszesedett hátsó hosszanti szalag eltávolításával járó műtétnél a kemény agyhártyasérülésének és a gerincvelő sérülésének esélye magasabb lehet.
b.) A nyaki gerincszakasz szűkületének hátulról való oldásának rizikói:
- gerincvelő sérülése
- ideggyök sérülése
- kemény agyhártya (durazsák) sérülése (következményes agyvízcsorgás)
- implantátum alkalmazása esetén
- implantátumlazulás
- implantátumtörés
- szomszédos szegmens szindróma
- gerincen átfutó verőér (arteria verterbralis) sérülése
- sebgyógyulási zavar
- tartós nyaki fájdalom
- már meglevő nyaki deformitás fokozódása
- általános szövődmények közé tartozik még a mélyvénás thrombosis
- halál
2.) A háti gerincszakasz szűkületi oldásának rizikóit lásd a háti porckorongsérv fejezetnél.
3.) Ágyéki gerinccsatorna szűkület műtéte esetén a rizikók hasonlóak az ágyéki porckorongsérv műtétének rizikóihoz (lásd ágyéki porckorongsérv). Érdemi eltérés említhető a gerinccsatorna szűkület oldásának a porckorongsérv műtétével szemben, hogy az agyvizet magába záró kemény agyhártya (dura) sérülésnek esélye 11,2% (szemben a 8%).
A fentiekből kiviláglik, hogy a gerinccsatorna szűkület megoldása igen összetett lehet, egyénre szabott megoldást igényel.