Tünetek
A nyaki szakaszon kialakult porckorongsérv okozhatja ideggyök megnyomódását és okozhatja gerincvelő megnyomatást is. A két különböző idegképlet sérülése merőben eltérő tüneteket okozhat. A nyaki porckorongsérv okozhat nyaki fájdalmat is.
Egy nyaki ideggyök károsodása főként karba, kézbe, lapockához, kulcscsonthoz, esetleg nyakba, fejre sugárzó fájdalmat, a kar(ok) érzészavarát (leginkább zsibbadás, érzéscsökkenés), a végtagon az érintett ideggyök által vezérelt izmok gyengülését, akár bénulását eredményezheti, attól függően mely ideggyök károsodik.
A gerincvelő megnyomódásának következménye már jóval kiterjedtebb, súlyosabb panaszokat, tüneteket eredményezhet. A gerincvelő károsodása a nyaki szakaszon szintén a magasságtól változóan okozhatja mind a négy végtag és a törzs izmainak gyengülését, bénulását, akár légzési képtelenséget eredményezve, ugyanezen területek érzészavarával, akár érzéskiesésével, a végtagok koordinációs zavarával. Ebből fakad, hogy egy ilyen probléma életet veszélyeztető is lehet.
A pácienseknek általában az tűnik fel, hogy a fájdalom, zsibogás, érzéscsökkenés mellett ügyetlenebb a kezük, kiesnek tárgyak a kezükből, nem úgy működik a karjuk, mint korábban, romlik a mozgáskoordináció, erőtlenebb. Van, akinek a járása válik ügyetlenebbé, bizonytalanabbá, esetleg rogyadozónak érzi a lábait. Az említett felső és alsó végtagi tünetek kombinálódhatnak.
Az idegrendszeri tünetek mellett pedig vezető tünet lehet a nyaki fájdalom is.
Diagnosztika
A korszerű diagnosztikát a nyaki gerincszakasz mágneses rezonancia, azaz MRI (Magnetic Resonance Imaging), képalkotása, a statikus és dinamikus, több irányú röntgenfelvételek és szükség szerint kiegészítő CT (computed tomography) vizsgálatok képezik első sorban. Ezekhez társulhatnak az idegek, gerincvelő működését értékelő elektrofiziológiai vizsgálatok, mint az EMG (elektromyographia), ENG (elektroneurographia), SEP (Sensory Evoked Potential – szenzoros kiváltott válasz), MEP (Motor Evoked Potential – motoros kiváltott válasz). Az elektrofiziológiai vizsgálatok tulajdonképpen az idegrendszer főbb elemeinek az ingerültátvezetési képességeit vizsgálják. Továbbá segíthet a pontosabb probléma meghatározásban az ideggyökök, vagy csigolyákat összekapcsoló kis ízületek érzéstelenítése szúrással, amit helyi blokád injekciónak nevezünk. Az ilyen szúrások eredménye azt jelzi, hogy a probléma létrehozásában az érzéstelenített anatómiai képlet részt vesz-e.
Nyaki gerincszakaszról készült MRI látható sérvvel
A műtét előtti MRI felvételeken (az első egy harántmetszeti kép, a második egy oldalkép) a nyilak a nyaki 5. és 6. csigolya közti porckorongsérvre mutatnak, mely a gerinccsatornát szűkíti, illetve a gerincvelő szélét megnyomja.
Műtéti technika
A porckorongsérv elhelyezkedésétől függően több behatolási irány (elülső feltárás, vagy hátulsó feltárás), illetve több műtéti technológia szóba jöhet. Két alapvetően különböző műtéti eljárás rendszer létezik, az egyik mozgásmegtartó, a másik nem. A mozgásmegtartó műtét szűkebb indikációs körű, mint a mozgáselvesztéssel járó, azaz ritkábban alkalmazható, több kritériumnak kell az alkalmazásához a betegnek megfelelni.
I. Stabilizációval járó műtét
A legszélesebb körben elterjedt és önmagában vagy kombinációban szinte minden esetben alkalmazható módszer az elülső nyaki feltárásból való porckorongsérv eltávolítás estén.
Ezen esetben a nyakon elől történik a metszés (általában haránt irányban, lehetőleg bőrredőbe helyezve), majd a fő nyaki ereket és a X. agyideget is magába záró hüvely (nervus vagus), valamint a gége, légcső, nyelőcső és hangszalagot vezérlő ideg által képzett együttes közt egy természetes rekeszhatárt szétválasztva jutunk el szemből a gerinchez. A károsodott porckorongot eltávolítjuk, teljes egészében a sérvvel együtt, úgy, hogy közben felszabadítjuk a gerinccsatornában (a porckorong és sérve mögött) a gerincvelőt, illetve szükség szerint az abból kilépő és abba belépő ideggyököket. A porckorong helyére távtartót helyezünk. A távtartó egyrészt önmagában stabilizál, másrészt nem engedi, hogy a felül levő csigolya leüljön az alatta levőre. Harmadrészt a résnél kissé magasabb távtartót beékelve (a csigolyatestek közé, a porckorong helyére), az ideggyököket tartalmazó oldalcsatornák átmérője is fokozható, mintegy indirekt módon felszabadítva ezzel a csatornában húzódó ideggyököket. A távtartó anyaga lehet műanyag és fém, vagy időnként csontdarab. Csontot ma Magyarországon ritkábban alkalmazzuk, de az épül át a legjobban. A csontot lehet a páciensből venni, ez a csípőlapátból szokott történni, de lehet idegen csontot is alkalmazni (elhunytakból). Az legtöbbször használt közel gyűrű alakú műanyag távtartókon keresztül és környezetükben idővel csonthíd képződik azon két csigolya közt, melyek közül a porckorong eltávolításra került, így teljesen stabillá válik a gerinc. Lényegében csontblokk képződik. Az átcsontosodást különböző anyagokkal lehet elősegíteni. Ebből következik, hogy a mozgás ezen műtéti típus esetén elvész a két csigolya közt. A csigolyák elülső oldalára helyezett és arra csavarokkal rögzített lemezzel fokozhatjuk a stabilitást, áthidalva a porcrést.
Abban az esetben, ha az indirekt gyökcsatorna tágítás nem elégséges, úgy a gyökcsatorna elülső falát képező csontos határt is elvesszük, így az ideggyök mivel teljes mértékben láthatóvá válik, annak felszabadulásáról vizuálisan meggyőződhetünk (lásd. gyökcsatornaszűkület).
Elülső nyaki feltárásból való porckorongsérv műtététének sematikus ábrái
1. Eltávolításra kerül a beteg porckorong a hozzá tartozó sérvvel együtt, így felszabadul a sérv mögötti gerincvelő vagy ideggyök.
2-3. A fix távtartó kerül a porckorong helyére és stabilitás fokozása céljából lemezes csavaros rögzítés történik.
A jobb oldali kép az elülső nyaki feltárást reprezentálja. A gerinc látható szemből, a feltárók behelyezése után, illetve látható, hogy a feltáró rendszer a gégét és légcsövet eltolja.
Műtét utáni állapot röntgenfelvételeken
A műtét utáni, szemből és oldalról készült röntgenfelvételeken a nyilak a C5 és C6 csigolyák közül eltávolított porckorongnak a helyére ültetett távtartóból és a két szomszédos csigolyát összekapcsoló lemezes, csavaros rögzítésből álló rendszerre mutatnak.
Mik a stabilizációs műtét hátrányai?
A stabilizációs műtét legfőbb hátránya, hogy a csigolyák közti mozgás elvesztésével a rögzített szakasz alatti és feletti porckorong, illetve csigolyákat összekötő ízületek túlterhelődésével. A szomszédos mozgó csigolyakapcsolatok túlterhelődésének eredménye a normálisnál gyorsabb elhasználódás lehet és akár újabb problémákhoz, pl. újabb porckorongsérv kialakulásához vezethet. Ezt már nem kiújulásnak hívjuk, hiszen eltérő magasságban alakul ki, mint az eredetileg, operált sérv. Ezt szomszédos szegmens szindrómának nevezzük.
Milyen eséllyel alakul ki szomszédos szegmens szindróma?
A különböző irodalmak eltérően állapítják meg a valószínűségét. Van tanulmány, mely szerint kb. 3-5%/év (évente összeadódó jelleggel) a szomszédos szegmens szindróma kialakulási esélye, míg más forrás szerint 10 éven belül 40% az esélye annak, hogy újabb műtétre lesz szükség.
Mennyire szűkül be a nyaki mozgás egy stabilizációval járó nyaki porckorongműtét után?
A műtét előtt, ha készül úgy nevezett funkcionális röntgenfelvétel a nyaki gerincszakaszról, akkor meg lehet konkrétan mondani, hogy mennyi mozgást fog elveszteni a páciens a kérdéses szakasz elmerevítéséből a fej előre és hátra hajtásakor. Általánosságban ez kb. 9-20° egy mozgásszegmens esetén (a 2. nyakcsigolyától lefele). A mozgásszegmens a porckorong és a szomszédos csigolyák, valamint azokat összekötő összes elem együttese. A forgást, tehát a rotációt illetően egy oldalra kb. 7°-ot tud mozdulni a porckorongon ülő csigolya (ez szintén a 2. csigolyától lefele értendő). Tehát összesen kb. 14° forgást veszt el, akinek egy jól működő szegmense kerül elmerevítésre. Itt érdemes megjegyezni, hogy a kopás, elhasználódás során sokszor mire műtétre kerül a páciens, már rég nincs annyi mozgásterjedelme a beteg szakaszon, mint normálisan lenne, így nem is feltétlen tűnik fel számára egy merevítéssel járó műtét által okozott mozgásbeszűkülés.
A stabilizációs műtét komplikáltabb formái
- Több szintes rögzítés
- A fent részletezett beavatkozás több porckorong esetén egy időben is elvégezhető.
- Csigolyatest eltávolításával járó felszabadítás
- Előfordulhat, hogy a porckorongsérv darabja a csigolya test mögé szakad a porckorongból és a fenti módszerrel nem távolítható el. Ilyen esetekben csigolyatest eltávolítás válhat szükségessé.
- Elülső és hátsó feltárásból végzett stabilizáció
- Szükség lehet adott páciens esetében több porckorongot is el kell távolítani és szükségessé válhat a nyakat nem csak elölről stabilizálni (lemezzel és fix csigolyák közti távtartóval), hanem hátulról is egy másik műtéti feltárásból, csavaros-rudas rendszerrel, úgymond 360°-os rögzítést kialakítva.
II. Mozgást megtartó műtét
A mozgásmegtartó műtétek további 2 kategóriára oszthatóak.
a, Az egyik esetben a fent részletezettek szerint járunk el (elülső nyaki feltárásból porckorong eltávolítás, idegképletek felszabadítása) addig a pontig, hogy távtartót helyezünk be a csigolyák közé. Ebben az estben viszont a távtartó mozog. Ezek a távtartók lehetnek kerámiából, fémből, illetve fém és folyadékkal töltött ballon kombinációjából.
Sajnos sokszor azt tapasztalják, hogy a mozgást engedő implantátumok körül is idővel csonthíd képződhet és elmerevedhet a gerinc. A mozgást megőrző protézisek sokkal drágábbak, mint a mindennapokban alkalmazott fix távtartók és az indikációs körük is szűkebb, azaz ritkábban adottak a feltételek a beültetésükhöz. Ez a műtéti megoldás eredményezi a legtermészetesebb állapotot és funkciót.
Discusprothesis implantációja utáni röntgenfelvételek
A műtét utáni röntgenképanyagon a nyíl a C5 és C6 csigolyák közti porckorong helyére került távtartóra mutat. A 2. képen a fej előre hajtásakor készült felvétel, a 3. képen pedig a fej hátra hajtásakor készült felvétel látható, melyek az implantátum elemeinek elmozdulását ábrázolják a két mozgási véghelyzetben.
b, A másik esetében a nyaki porckorongsérv a nyak hátsó oldaláról középvonalas kisebb metszésből kerül eltávolításra úgy, hogy a hátul levő nyakizmokat a gerincről egy kis területen leválasztjuk a problémás oldalon, a gerinccsatorna hátsó falán egy kis ablakot képzünk, így azon keresztül a gerinccsatornában levő porckorongsérv (porckorong darab) eltávolíthatóvá válik. Ez esetben csak a kiszakadt sérvdarab kerül eltávolításra, melynek előnye, hogy a mozgás megmarad azon két csigolya közt, ahol a porckorong sérve kialakult, ugyanakkor a kiújulás esélye is fennmarad, mivel nem az egész porckorong került kivételre. Ennek a műtétnek az az egyik hátránya, hogy a felszabadítani kívánt ideggyök a sérv és az operatőr közt van, tehát a sérvet nem látja teljes egészében a sebész. Ez ahhoz hasonlítható, mintha egy szekrény alól egy hokiütővel próbálnánk meg valamit kihúzni. Ennek a következménye, hogy a felszabadítás teljessége, azaz, hogy a porckorongsérv teljes mértékben, kielégítően eltávolításra került-e, kérdéses marad a műtét után. Másik hátrány, hogy a visszamaradó már károsodott porckorongból újabb darab szakadhat ki, mely újra panaszt okozhat. Harmadik hátrány, mely igen fontos, hogy a porckorong károsodás valamilyen mértékű instabilitással mindig jár, így előfordulhat, hogy a műtétet követően az ideggyök megnyomódásból fakadó tünetek megszűnhetnek, de az instabilitásból adódók nem és ennek eredményeként nyaki fájdalmak maradhatnak vissza. Ez az eljárás is csak válogatott esetekben végezhető el.
Az említett hátrányok miatt ez utóbbi beavatkozásfajta alkalmazása nem gyakori.
Műtét körüli időszak és lábadozás
A műtét előtt komplex kivizsgálás történik, hogy a műtét milyen rizikóval, milyen feltételekkel végezhető el, illetve aktuális állapota a betegnek engedi–e a műtét elvégzését.
A kivizsgálás elemei alapvetően laborvizsgálatok (vérvételből, vizelet mintából, orrváladék tenyésztése, vércsoport meghatározása), mellkas röntgenfelvétel, EKG és altató orvosi vizsgálat.
Milyen hosszú a műtét?
A nyaki porckorongsérv műtétének hossza változó lehet kb. 60-90 perc (egy porckorong érintettsége esetén). Ez függ az eset bonyolultságától és attól is, hogy történik-e lemezes stabilizáció vagy sem.
Mikor lehet felkelni a műtét után?
Ha a műtét reggel zajlik, akkor este már WC-re általában ki mehet a páciens, de legkésőbb a műtétet követő első napon felkelhet és sétálhat. A mobilizációban gyógytornász segíti.
Mikor kerül eltávolításra a műtét során a sebben hagyott draincső?
A műtéteknél vékony csövet hagyunk hátra, melynek célja, hogy a seb zárása után, ha még van szivárgó vérzés, akkor az kiürülhessen a sebből. Ezt a csövet általában másnap távolítjuk el.
Mikor lehet haza menni a műtét után?
A műtétet követő második napon általában távoznak a páciensek. (Van olyan ország, ahol egynapos sebészet formájában is operálnak nyaki porckorongsérvet).
Mikor szedik ki a varratot, meddig kell kötözni a sebet és mikor érheti víz a sebet?
Varratszedés kb. 7-14 nappal a műtét után esedékes, addig általában nem tanácsoljuk, hogy víz érje a sebet. Van sebész, aki eltér ettől és a műtét után pár nappal már engedélyezi, hogy folyó víz (tusolás, mosakodás) érje a sebet. Áztatni a sebet, tehát fürdeni, úszni, akkor lehet, amikor már nem fedi varr a sebvonalat, a seb teljesen gyógyult, azaz már csak heg látható (kb. 3-4 héttel a műtét után). A varratszedésig 2-3 naponta szoktuk a kötés cseréjét javasolni (illetve előbb, ha víz éri, vagy leválik, vagy leizzadja a páciens).
Mennyi a lábadozási idő, mikor lehet újra munkába állni?
A lábadozási időszaknak ma Magyarországon általában 6 hetet kalkulálunk, mely során a páciens sétálhat, ülhet és feküdhet, ahogy és amennyit jól esik. Általában 6 héttel a beavatkozás után állnak ismét munkába a betegek. Persze ez az időtartam lehet kevesebb is az általános állapot és a munkakör (pl. szellemi munka) függvényében. Fizikai munkakörbe lehet, hogy csak később tud visszaállni a páciens (utóbbi esetben akár 3 hónap is eltelhet a felépüléssel). 6 hét eltelte sem jelenti még a teljes felépülést és műtét utáni végleges állapotot. A végleges állapot kb. 1 évvel a beavatkozás után értékelhető.
Megjegyezném, hogy az USA-ban a műtét után 1-2 héttel vissza engedik dolgozni a betegeket (ott mások a szociális és munkahelyi elvárások)!
Kell valamit a pihenésen kívül tenni a műtét során az állapot javulása érdekében?
Rendszeresen javasolt gyógytornázni műtét után, fokozatosan egyre intenzívebb mértékben. Akinek izomgyengülés lépett fel a betegsége kapcsán, annak szelektív ingeráram kezelésre is szüksége lehet, mely a gyengült izomzat stimulálását célozza.
Azon műtétek esetén, melyeknél a csigolyák közt csontos átépülést várunk, ott nyaki rögzítőt is szoktak javasolni (puha vagy merev nyaki rögzítőt), melyet általában 6 hétig javasolt hordani. Én a merev nyaki rögzítőt javaslom, a csigolyák közti fúzió esélyének növelése érdekében.
Mikor lehet autót vezetni a műtét után?
Vezetni az általános, csigolya összenövést célzó nyaki porckorongsérv műtéteknél a beavatkozás után pár héttel már lehet. A nyaki mozgásterjedelemtől függően lehet, hogy segédtükrök alkalmazása hasznos és szükséges főként kiterjedt nyaki műtétek esetén. Alapvetően akkor javasoljuk, amikor a páciens különösebb fájdalmak nélkül tudja már mozgatni a nyakát, kielégítő terjedelemben. Kiterjedt, sok porckorongot érintő műtét esetén véglegesen szükség lehet segédtükrökre. Mozgást megtartó műtét esetén pár nappal a műtét után lehet vezetni.
Műtét után van-e és milyen korlátozás?
A műtét után a páciens sétálhat, ülhet, fekhet úgy és amennyit jólesik. Az első hetekben nagyobb fizikai megterheléssel járó aktívitást, mely a nyakat vállövet terheli, nem javaslunk.
Optimális esetben a lábadozási időn túl a páciens teljes körű életet élhet a műtét után (ez persze függ a műtét kiterjedtségétől is)! Megjegyzendő, hogy bizonyos, igen speciális munkakörtől ezzel együtt is eltiltásra kerülhet a porckorongsérv betegséget akár sikeresen átvészelő páciens is.
A fejet, nyakat direkt terhelő sportok és aktívitások kerülése javasolt általánosságban. Itt gondolunk a fejen állásra (jógázók szokták kérdezni), kontakt sportokra (harcművészetek, küzdősportok kedvelő érintettek), extrém sportokra.
Elvileg, miután a csigolyák összenőnek (18-24 hónap) a stabilizációs műtét esetén, illetve a mozgást megtartó implantátum beágyazódik, bármit lehet csinálni, megkötések nélkül.
Műtéti rizikók elülső nyaki feltárás esetén
Természetesen műtéti beavatkozás nem képzelhető el rizikó nélkül. Alább a különféle rizikótényezők kerülnek felsorolásra általánosságban, azok előfordulási esélyével (szakirodalom alapján):
- A gerincvelősérülés és abból ki-, illetve belépő ideggyökök károsodása, következményesen az idegelem által ellátott funkció csökkenése (már meglevő károsodás esetén azok fokozódása), melynek az esélye 1% A funkció károsodás eredményei lehetnek az izomerő csökkenése, mely súlyos esetben lehet bénulás is, valamint érzészavar, érzéskiesés, mely mind a négy végtagra és a törzsre is kiterjedhet. Végeredmény lehet a rekeszizom és bordaközi izmok bénulása, mely a légvétel korlátozódását okozza, akár légzésleállással. A légzőizmok érintettsége függ az operált magasságtól is (a rekeszizom működésének rizikóztatása a 4. nyakcsigolya felett lép fel). Az ízület helyzetérzési zavara léphet fel, koordinációs zavarral. Ezeken kívül a széklet- és a vizeletürítés akaratlagos szabályzásának zavara alakulhat ki, akár ezen funkció ki is eshet. Utóbbiakhoz férfiaknál impotencia társulhat.
- Nyaki fő verőerek (arteria carotis és arteria vertebralis), nyaki fő véna (vena jugularis interna) sérülése, melyek agyi infarktushoz, következményes idegrendszeri károsodáshoz, valamint jelentős vérzéshez vezethetnek, mely halált okozhat. Az arteria vertebralis sérülésének esélye 0.3%.
- Nyírok fő ér (ductus lymphaticus) sérülhet bal oldali nyaki feltárásnál alsó nyaki csigolyák esetén. Ennek eredménye alapvetően súlyos sebgyógyulási zavar lehet. Bal oldalról balkezes sebészek szoktak főként feltárni.
- Műtét utáni vérzés a műtéti üregben 5.6%, melyből műtéti ellátást igénylő 2.4% (megjegyzem ez intézetünkben jóval kisebb arányú).
- A hangszalag mozgását vezérlő ideg (nervus laryngeus recurrens) sérülése (1-7%, de nem feltétlen tünettel járó, a tünetes 3.1%) rekedtséget, suttogó hangot eredményezhet.
- Állandóvá váló hangképzési zavar esélye 2.5%.
- Nyelési zavar. A műtét után pár napig, esetleg pár hétig gyakori a nyelési nehezítettség, ez általában magától szűnik. Nervus laryngeus superior és nervus hypoglossus nevű idegek sérülése nyelési zavart okozhat. Nyelési nehezítettség előfordulása összességében 9.5%.
- Pseudoarthrosis, vagy „non-union”. A csigolyák közti távtartó mentén, amennyiben az nem mozgó protézis, előfordul, hogy nincs csontos átépülés a rést határoló csigolyák közt. Ez fájdalmas álízület kialakulását eredményezheti. Tünete nyaki fájdalom, illetve, ha korábban volt, akkor ismét felléphet karba sugárzó fájdalom, zsibbadás. Egy porckorongsérv műtéte esetén 2.9%, 2 porckorong eltávolítása esetén 5.4% és 3 esetén pedig 17.5%
- A gerinccsatornában levő, agyvizet és gerincvelőt, ideggyököket tartalmazó kemény agyhártya (durazsák) sérülése (esélye 0.5-3.7%), következményes agyvízcsorgással, sebgyógyulási zavarral. Tapasztalatom szerint ennek is kisebb az előfordulási aránya intézetünkben.
- Sebfertőzés (0.1-1.6%). Az, hogy elfertőződhet egy seb, azért lehet, mert hiába teszünk meg mindent azért, hogy a műtéti területen ne lehessenek kórokozók (műtéti terület fertőtlenítése, eszközök sterilizálása, antibiotikum alkalmazása) azon körülmények közt, amik közt az ember túlélhet, nem lehet a korokozók számát nullára csökkenteni. Tehát a kórokozók számát tudjuk lecsökkenteni, így jobb esélyt adva a beteg immunrendszere számára, hogy a kórokozókat legyőzhesse. A sebfertőződés antibiotikumos kezelést, vagy akár újabb műtéti feltárást, kezelést vonhat maga után.
- Az implantátumok elmozdulhatnak, csavarok meglazulhatnak, eltörhetnek, a csigolyák közti távtartó besüllyedhet a szomszédos csigolyába. Ezek a rögzítés elégtelenségével járhatnak, mely fájdalmat, súlyosabb esetben a gerinc deformitását, következményesen az idegképletek sérülését okozhatják.
- Szomszédos szegmens szindróma. A rögzített gerincszakasz alatt és feletti porckorong és ízületek túlterhelődése úgynevezett szomszédos szegmens szindrómához vezethet, mely praktikusan felgyorsult kopásnak felel meg és az eredeti problémához akár hasonlóan nyaki fájdalmat és az ideggyökök, gerincvelő károsodását, funkciózavarát okozhatja. Ennek esélye bizonyos irodalom szerint közel 3%/év, mely összeadódik, míg más irodalom eredménye szerint 10 éven belül 40% annak az esélye, hogy e miatt újabb műtétre legyen szükség.
- A mozgást megtartó prothesis mentén is felléphet átcsontosodás, melynek eredménye a mozgás elvesztése.
- A rizikók közé tartozik, hogy állandósuló nyaki fájdalom marad vissza.
- Nyelőcsősérülés (esélye 0.2-0.4%.) és légcsősérülés (1% alatti) gyulladást okozhat, mely a gátor üregbe (szegycsont mögött, a két tüdőfél közt, a gerincoszlopig terjedő tér) terjedhet és halált okozhat.
- Horner-szindróma (idegsérülés miatt) 0.1%-ban jelentkezhet, mely a felső szemhéj lógása szűkebb szemréssel, szemszárazság és pupillaszűkület hármasa.
- Minden műtétbe, még a legegyszerűbbnek tűnőbe is (sokszor nem közvetlen a műtétbe, hanem annak következményeibe) bele lehet halni (0.1%).
Műtéti rizikók hátsó nyaki feltárás esetén
Ilyen típusú műtétet nem végzek az adott fejezetben leírtak miatt.