A műtét előtt kivizsgálás történik az irányba, hogy a műtét milyen rizikóval, milyen feltételekkel végezhető el, illetve a beteg aktuális állapota engedi–e a műtét elvégzését.
A kivizsgálás elemei alapvetően laborvizsgálatok (vérvételből, vizelet mintából, orrváladék tenyésztése, vércsoport meghatározása), mellkas röntgenfelvétele, EKG és végül altató orvosi vizsgálat.
Milyen hosszú a műtét?
A műtét a műtét típusától, az operálandó porckorongrések számától, az operatőr gyakorlatától és az eset komplikáltságától nagyban függ. Egy szintes TLIF műtétet kb. 100-150 perc alatt végzek.
Mikor lehet a műtét után felkelni?
Általános esetben a műtét másnapján a beteg felkel és sétál (vannak, akik aznap engedik a beteget felkelni), melyben először gyógytornász asszisztál.
Mikor kerül eltávolításra a műtét során a sebben hagyott draincső?
A műtéteknél vékony csövet hagyunk hátra, melynek célja, hogy a seb zárása után, ha még van szivárgó vérzés, akkor az kiürülhessen a sebből. Ezt a csövet általában másnap távolítjuk el.
Mikor mehet haza a beteg a műtét után?
A műtét után 1-2 nappal engedjük általában haza a pácienseket minimál invazív műtétek esetén, míg standarad műtét esetében általában 3-4 nappal a műtét után. Természetesen nagy kiterjedésű, több szegmenst érintő műtét esetén szükség lehet az említetteknél több napos kórházi tartózkodásra.
Mikor kerülnek ki a varratok, mikor érheti víz a sebet?
Varratszedés kb. 7-14 nappal a műtét után (attól függően, hogy minimál invazív volt-e a műtét vagy hagyományos) esedékes, addig nem tanácsos, hogy víz érje a sebet. Áztatni a sebet, tehát fürdeni, úszni, akkor lehet, amikor már nem fedi varr a sebvonalat, a seb teljesen gyógyult, azaz heg látható (kb. 4 héttel a műtét után).
Mennyi a lábadozási idő, mikor lehet újra munkába állni?
A műtét után pár hetes kifejezett gerinckíméletet és lépésről-lépésre fokozatosan felépített gyógytornát javaslunk. Akinek kifejezett izomgyengülés lépett fel a megszorult ideggyök károsodása következtében, annak szelektív ingeráram kezelésre is szüksége lehet, mely a gyengült izomzat stimulálását célozza. Általánosságban 6-12 hét után mennek vissza ülő munkakörbe dolgozni a páciensek. Fizikai munkakörbe való visszatérésre lehet, hogy több idő szükséges (nehéz fizikai munkakörbe akár 3 hónap lábadozás is szükség lehet). Ritkábban, még lassabb a felépülés. Ajánlott általában a rehabilitáció.
A végleges állapot kb. 1 évvel a beavatkozás után értékelhető.