Kiemelhető, hogy vannak stabil kategóriába sorolt törések, melyek nem járnak idegelem (gerincvelő, ideggyök) sérüléssel és nem igényelnek alapvetően műtétet. Ezek estében általában külső rögzítő kerül alkalmazásra, mint például egy kemény fűző (korzett), mely körbe öleli a törzset és megtámasztja azt, illetve akadályozza annak mozgását. Ugyanilyen szerepe van a nyaki sérüléseknél a kemény nyaki gallérnak. Elfordul ugyanakkor, hogy a kezdetben konzervatív, azaz nem sebészi módon kezelt, alapvetően stabil kategóriába sorolt törés esetén végül szükségessé válik a műtét. Erre akkor kerülhet sor, ha nem tolerálhatók a töréssel járó fájdalmak, vagy gerincdeformitás alalakul ki, mely progresszív és jelentős mértékűvé válik.
Az előbbiből adódik, hogy vannak instabil törések is, melyek közt szintén vannak fokozati eltérések. Az instabil törések közt is akad olyan, ahol megkísérelhető a műtét nélküli kezelés. Ilyen törések különböző százalékos esélyekkel gyógyulnak, alapvetően kisebb eséllyel, mint a stabil törések. Ilyen esetekben a sebészi, kontra nem sebészi kezelési lehetőségek és azok előnyének, hátrányának ismertetése után a beteggel egyeztetve kerül kialakításra a terápia. Ugyanakkor az instabil törések jelentős részében a műtéti kezelés racionálisan nem kerülhető el. Ennek oka az, hogy törtvégek elmozdulása idegrendszeri, illetve egyéb szervi károsodással, vagy a már kialakult károsodás fokozódásával fenyegetnek a műtét elmaradása esetén.
A balesetekből származó törések, ficamok eredményeként kialakult gerincvelő, illetve ideggyöksérülés eredményezhet részleges vagy teljes funkcióvesztést. Ezek a károsodások lehetnek átmenetiek vagy véglegesek.